«Гамбро», «Фрезенівці», «Фісталівці» та «Лізоформ»: як фарм-мафіозі поділили ринок?

Протягом останніх 18 місяців українські заклади охорони здоров’я провели через «Прозорро» закупівлі витратних матеріалів для гемодіалізу на 1,61 млрд гривень, левову частину з яких освоїли групи «Гамбро», «Фрезенівці», «Фісталівці» та «Лізоформ». Про це повідомляється в системі «Прозорро».Раніше «Наші гроші» помітили, що український ринок гемодіалізу ділять компанії двох таборів – «Гамбра» та «Фрезенівці». Ми проаналізували як змінився стан справ на ринку.

З’ясувалось, що тепер конкуренція на ринку загострилась і раніше непримітні гравці почали домінувати в окремих областях. Таким чином, з початку 2017 року ринок розділили чотири групи компаній. Щоправда, двоє із них перебувають скоріше у дружніх, ніж конкурентних відносинах, але про це далі.

Розклад сил за вартістю отриманих підрядів протягом аналізованого періоду виглядає наступним чином (детальніше у таблиці нижче):

  • Група «Фрезенівці» – 10 областей (Дніпропетровська, Київська, Кіровоградська, Львівська, Миколаївська, Одеська, Сумська, Харківська, Черкаська, Чернівецька)
  • Група «Гамбро» – 10 областей (Волинська, Вінницька, Закарпатська, Запорізька, Івано-Франківська, Луганська, Рівненська, Тернопільська, Хмельницька, Чернігівська)
  • Група «Фісталівці» – 2 області (Донецька, Житомирська)
  • Група «Лізоформ» – 2 області (Полтавська, Херсонська)

Група «Фрезенівці»

ТОВ «Лінк-Медитал» зареєстроване на Олексія Баришевського – сина Миколи Баришевського, який раніше був співзасновником фірми «Бакмед», що до «Діавіти» представляла продукцію «Baxter». Згодом Баришевський-молодший перейшов на торгівлю  препаратами «Fresenius». Директором «Лінк-медиталу» є Геннадій Нерсесян, який за часів Януковича працював спеціалістом в Управлінні моніторингу державних цільових програм та державних закупівель МОЗ під керівництвом Романа Богачова.

ТОВ «Ренарт» записане на Сергія Суміна, який у 2013-2014 роках був одним із учасників «Neomed Global s.r.o.» (Чехія). Це компанія, через яку «Лінк-Медитал» імпортує левову частину препаратів для діалізу.

Спільне українсько-німецьке підприємство у формі ТОВ «ТТВ-Дом» Лтд належить доценту Одеського національного економічного університету Анатолію Коверді та Олені Гущиній – донька колишнього співвласника цієї фірми та працівника Одеського екологічного університету Євгена Гущина. Антимонопольники ловили «ТТВ-Дом» на тендерній змові із «Фрезеніус Медикал Кер Україна». Крім того, у «ТТВ-Дом» спільні із «Ренартом» постачальники з Австрії («Medprodex Trading Gmbh» і «AP Holdihg GmbH»).

ДочП «Діасервіс Плюс» ми віднесли до «фрезенівців» тому, що ця фірма виходить на тендери з продукцією «Фрезеніус» і розігрує тендери з іншими «фрезенівцями». «Діасервіс плюс» записане на компанію «Палма Груп С.А.» (Швейцарія), що є також акціонером крупного одеського фармдистрибутора з«Метфарком-центр» бенефіціаром через яку виступає Зюршер Франсуа з Женеви. Левова частка імпорту препаратів від «Фрезеніусу» проходить через компанію «ETG Polska» Sp.z o.o. (Польща). Ще одним частим українським одержувачем матеріалів від цієї польської компанії є одеське «ТТВ-Дом».

Група «Екс-гамбрівці»

Як відомо, орієнтовно до 2012-2013 років основоположники групи («Діалсервіс» та «Румед») постачали лише продукцію «Гамбро», у зв’язку з чим за ними і закріпилась назва «гамбрівці». У наступні роки все ще залишаючись ексклюзивними представниками Гамбро в Україні, отримали дистриб’ютерство від компанії «Аллмед» та почали постачати її більш дешеву продукцію для апаратів Іннова.

ТОВ «Еврика Медикал Фаундейшн» ділять співвласник «Діалсервісу» Євген Батюк і старший науковий співробітник відділу нефрології та діалізу ДУ «Інститут нефрології НАМН України» та головний лікар приватної клініки «Eureca» Костянтин Законь. Раніше до складу засновників згаданого «Діалсервісу» входила компанія «Гамбрамед» Леоніда Файнблата. Він же разом із Лілією Файнблат були співвласниками згадуваного вище «Румеду».

У ході публічних закупівель «Еврика Медикал Фаундейшн» прикріпляє довіреності на продаж та обслуговування витратних матеріалів від «Allmed Medical» (Німеччина), «MTN Neubrandenburg» (Німеччина), концентратів для гемодіалізу «Dialyhem» від «Imuna Pharm» (Словенія). При чому, двох із останніх названих виробників компанія почала представляти напряму у травні 2017 року. До цього «Еврика» працювала з ними через ТОВ «Укрмедіал», яке левову частину матеріалів імпортує через чеську компанію «Gambra East». За нашими даними, «Еврика» й сама завозить розхідники через «Gambra East». Торік через цю чеську фірму скуповувались також ТОВ «Діалайф» та ТОВ «Діалсервіс».

ТОВ «Діалайф» належить Максиму Барановському та Олександру Кушніру, співвласнику ТОВ «Румед».

Група «Фісталівці» (яка є дружньою до групи «Лізоформ»)

ТОВ «Білімед» зареєстроване на Ярославу Тарасюк із Київщини, яка також є керівником компанії. Складські приміщення «Білімеду» розташовані за однією адресою зі складами «Топсервіс-медтехніка». Ці нежитлові приміщення знаходяться у приватній власності ТОВ «Виробнича компанія Діспомед», а земля під ними належить ДочП «Регіон-2002». Бенефіціарними власниками обох фірм є брати Володимир та Герман Фісталі, сини відомого донецького лікаря Еміля Фісталя.

ТОВ «Топсервіс-Медтехніка» належить Олександру Алістренку, він же керує компанією. Раніше він ділив фірму з киянином Іллею Карбачевським. Останній також відомий як керівник благодійного фонду фармацевтичного бізнесмена Бориса Литовського «Здоров’я нації». У свою чергу Литовський є засновником ВГО «Український медичний союз» разом із Юрієм Поляченком, який до 22 лютого 2014 був нардепом від Партії регіонів. У 2006-2007 рр. Поляченко був міністром охорони здоров’я в уряді Віктора Януковича.

Група «Лізоформ» (яка є дружньою до групи «Фісталівців»)

ТОВ «Госпітальний менеджмент» належить швейцарському АТ «БХП Біо Хелс Фарма АГ», а також Зазі Берадзе, він же через згадуване товариство виступає кінцевим бенефіціарним власником компанії. Заза Берадзе є родичем Георгія Берадзе, який свого часу займав посаду в.о. голови Державного управління справами, а за часів президентства Віктора Януковича Берадзе працював заступником голови ДУС Андрія Кравця.

У 2016-2017 роках «Госпітальний менеджмент» самостійно не імпортував витратні матеріали для гемодіалізу. Із завантажених у «Прозорро» документів відомо, що, наприклад, розхідники турецького виробника «Farmasol Tibbi Urunler San. Ve Tic.A.S.» компанія одержувала через київське ТОВ «Дельта Фармацевтик», а розхідники виробників «Bellco s.r.l.» та «F.M.S.p.A.» компанія отримувала від ТОВ «Лізоформ Медікал», яка є їхнім представником на території України. Бенефіціаром «Лізоформ Медікал» є Заза Берадзе. Крім того, у 2003 році він виступав одним із засновників компанії з аналогічною назвою ЗАТ «Лізоформ Медікал».

Також на тендерах «Госпітальний менеджмент» завантажував авторизаційний лист від «Good Look GmbH» (Німеччина) на підставі листа від «B.Braun Avitum» на поставку матеріалів для гемодіалізу. За нашою інформацією, із цією компанією як посередником при імпорті розхідників співпрацюють «Білімед» та «Індекс».

Згідно із витягами із бізнесового реєстру Німеччини, директором «Good Look» є Олександр Кльопфер 1987 року народження, а до нього підприємство представляли Едуард Кльопфер 1981 року народження та Ельвіра Кльопфер 1955 року народження. Остання ймовірно є дружиною Едуарда Кльопфера 1953 року народження, який в Україні був прописаний із Едуардом Кльопфером-молодшим (1981 р.н.).

ТОВ «Індекс» належить Едуарду Кльопферу. Із ЄДР невідомо, чи йдеться про старшого (1953 р.н.) чи про молодшого із Кльопферів (1981 р.н.). За даними «Прозорро», найчастішим спаринг-партнером «Індекса» на тендерах виступав «Білімед».

 

Область∑ вартість замовлень з початку 2017 року, млн грнКомпанії, які отримали найдорожчі замовленняВартість отриманих замовлень, млн грнГрупа
Волинська61,59ТОВ «Еврика Медикал Фаундейшн»28,78Гамбро
ТОВ «Діалайф» 26,94Гамбро
Вінницька69,97ТОВ «Діалайф»66,97Гамбро
Дніпропетровська44,37ТОВ «Ренарт»30,04Фрезенівці
ТОВ «Білімед»10,61Фісталівці
ТОВ «Топсервіс-Медтехніка»3,51Фісталівці
Донецька91,24ТОВ «Білімед»58,51Фісталівці
ТОВ «Еврика Медикал Фаундейшн»31,14Гамбро
Житомирська31,06ТОВ «Білімед»30,01Фісталівці
Закарпатська45,41ТОВ «Еврика Медикал Фаундейшн»42,24Гамбро
Запорізька106,60ТОВ «Еврика Медикал Фаундейшн»54,48Гамбро
ТОВ «Білімед»26,17Фісталівці
ТОВ «Топсервіс-Медтехніка»11Фісталівці
Івано-Франківська114,12ТОВ «Діалайф»114,04Гамбро
Київська251,47ТОВ «Еврика Медикал Фаундейшн»68,96Гамбро
ТОВ «Лінк-Медитал»53,62Фрезенівці
ТОВ «Білімед»52,87Фісталівці
ТОВ «Ренарт»40,39Фрезенівці
Кіровоградська20,37ТОВ «Ренарт»16,67Фрезенівці
Луганська16,22ТОВ «Еврика Медикал Фаундейшн»9,87Гамбро
ТОВ «Ренарт»6,35Фрезенівці
Львівська110,96ТОВ «Лінк-Медитал»105,73Фрезенівці
Миколаївська49,51ТОВ «ТТВ-Дом»48,99Фрезенівці
Одеська90,33ТОВ «Лінк-Медитал»40,01Фрезенівці
ТОВ «Ренарт»32,68Фрезенівці
ТОВ «ТТВ-Дом»17,64Фрезенівці
Полтавська44,69ТОВ «Індекс»41,37Лізоформ
Рівненська63,07ТОВ «Діалайф»33,44Гамбро
ТОВ «Еврика Медикал Фаундейшн»29,63Гамбро
Сумська54,30ТОВ «Ренарт»43,92Фрезенівці
Тернопільська47,11ТОВ «Діалайф»46,91Гамбро
Харківська79,48ТОВ «Ренарт»61,56Фрезенівці
Херсонська31,78ТОВ «Госпітальний менеджмент»13,80Лізоформ
ТОВ «Лізоформ Медікал»12,15Лізоформ
Хмельницька42,14ТОВ «Еврика Медикал Фаундейшн»42,14Гамбро
Черкаська69,34ДочП «Діасервіс Плюс»60,30Фрезенівці
Чернівецька19,30ТОВ «Ренарт»19,30Фрезенівці
Чернігівська57,82ТОВ «Еврика Медикал Фаундейшн»40,13Гамбро
ТОВ «Лінк-Медитал»17,54Фрезенівці

Як раніше повідомляли «Наші гроші», українські дистриб’ютори витратних матеріалів для гемодіалізу працюють за «непрямими контрактами», в результаті чого ціна на розхідники в Україні значно вища від цін на аналогічні матеріали у Європі (детальніше про переплати тут).

Суть схеми полягає у тому, що постачальники не укладають прямий договір з виробником, а закуповують препарати у іноземної фірми-«прокладки», яка ще до кордону України штучно підвищує ціну. Тільки після цього товар потрапляє в Україну і йому додають дозволену законом торгівельну націнку у вигляді 10% від митної вартості товару та 7% ПДВ (детальніше у матеріалах «Контррозвідка і діалізні заробітки» та «Діалізна маржа для СБУ»).

Источник:  nashigroshi

Закрыть

Новости

Свежие комментарии