Правка в закон про спецрахунок для збору податків, яка фіксує маржу продавців цигарок, принесе її ініціаторам $300 млн. Через неї виробники сигарет обіцяють згорнути виробництво в Україні. БЦ дослідив, як з’явилась ця правка, та хто стане її головним вигодонабувачем.
Власники великих мереж точок роздрібної торгівлі цигарками Андрій Холодов та Олександр Сухомлин «протягнули» законодавчі зміни, які забезпечать їм неринковий надприбуток за рахунок споживачів цигарок.
Ця правка призведе до значного подорожчання цигарок. В середньому – на 7 грн на пачці.
Відповідно, вона завдасть удару по всім легальним виробникам цигарок. Це чотири міжнародні корпорації: BAT, PMI, JTI та Imperial Tobacco, які є найбільшими платниками акцизного податку в країні.
9 жовтня Асоціація «Укртютюн», яка об’єднує велику четвірку тютюнових компаній, провела прес-конференцію.
Представники тютюнових корпорацій заявили, що наслідками впровадження нових законодавчих змін стане збільшення тіньового ринку сигарет і закриття тютюнових фабрик, що призведе до втрати 50 тис. робочих місць.
Проблеми не торкнуться лише «Винниківської тютюнової фабрики» Григорія Козловського, яка раніше належала Олександру Сухомлину.
Правка Дубінського
Верховна рада (ВР) 4 жовтня проголосувала у другому читанні та в цілому за закон №1049 «Про внесення змін до законів щодо запровадження єдиного рахунку для сплати податків і зборів».
Цей закон стосується створення єдиного податкового рахунку. Він був внесений для синхронізації зі змінами в Податковий кодекс від монобільшості ще наприкінці серпня.
13 вересня він був прийнятий в першому читанні. Але перед другим читанням в нього були внесені правки, які не стосуються його суті.
Авторами правок стали два нардепи від СН: Олександр Дубінський, редактор програм на «1+1» Ігоря Коломойського та скандальний блогер, а також Олександр Юрченко.
Правка №8 (можна подивитись в порівняльній таблиці до другого читання) передбачає внесення змін в ст. 11 (1 )закону «Про держрегулювання виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального».
Передбачається, що виробники та імпортери цигарок повинні продавати свою продукцію компаніям з ліцензію на оптову торгівлю тютюновими виробами по ціні не більше 80% від роздрібної ціни, встановленої виробником.
Оптові постачальники, в свою чергу, мають продавати цигарки компаніям з ліцензію на роздрібну торгівлю тютюновими виробами по ціні не вище 87% від роздрібної ціни, встановленої виробником.
Іншими словами, закон передбачає фіксовану маржу для оптового постачальника цигарок на рівні 7%, та фіксовану маржу роздрібного продавця цигарок на рівні 13%.
Ця правка має дві ознаки корупційності. По-перше, вона не стосується проекту закону, в який була внесена між першим і другим читанням.
Такі дії порушують ст. 116 Регламенту ВР, яка передбачає, що «поправки до законопроекту, який готується до другого читання, можуть вноситися лише до того тексту (статей, їх частин, пунктів, речень), який прийнятий ВР за основу».
По-друге, правка спотворює ринкові умови, здійснює пряме втручання у ціноутворення. У світі ринкова маржа постачальників і роздрібних продавців цигарок складає 3-4% для оптових компанії та 3-6% для роздрібних.
В результаті правки, прибутки торгових мереж від продажу цигарок зростуть у 2-3 рази. Найбільше зароблять логістичні компанії, які мають ліцензії і на оптову, і на роздрібну торгівлю тютюновими виробами. Їх маржа складатиме 20%.
Правка Сухомлина-Козловського
Як повідомляють джерела БЦ в Комітеті ВР з питань фінансів, податкової та митної політики, Дубінський запропонував правку, посилаючись на лист Асоціації «Спеціалізована торгівля«.
Її засновниками є компанії, які мають ліцензії на оптову та роздрібну торгівлю тютюновими виробами. Серед них «ЄМК», «Авангард-Плюс», «Волиньтабак», «Галичина-Табак», «Львівський тютюн».
Ці юрособи входять в групу компаній Олександра Сухомлина, заступника міністра економіки в Уряді Миколи Азарова в 2010-2011 роках. До того, Сухомлин був президентом власної компанії «Волиньтабак».
В Раді Асоціацію Олександра Сухомлина представляє його син – Антон Сухомлин. До 2007 року компанії «Волиньтабак» Сухомлина належала «Львівська тютюнова фабрика» (ЛТФ) в місті Винники, який входить в агломерацію Львова.
З 2011 року актив належить компанії «Винниківська тютюнова фабрика» (ВТФ). В держреєстрі її засновником вказаний Руслан Бицький. Але у своїх інтерв’ю львівським ЗМІ власником ВТФ називає себе місцевий бізнесмен Григорій Козловський.
БЦ вже не раз повідомляв, що найбільше нелегальної тютюнової продукції продається під марками Compliment та Marvel, які виробляє ВТФ. За останні три роки нелегальний ринок цигарок в Україні виріс з 1% до 7%.
Також ВТФ відома тим, що офіційно закуповувала великий запас акцизних марок для сигарил, хоча виробляє цигарки. Суть в тому, що акциз на пачку сигарил набагато менше, ніж на пачку цигарок.
Прикметно, що в правках Дубінського фіксована маржа для оптових постачальників і роздрібних продавців розповсюджується лише на цигарки. Про сигарили в правках річ не йдеться.
Правка Холодова
Пропозицію Асоціації Сухомлина і Козловського, яку Дубінский запропонував включити до законопроекту, підтримав заступник голови фінансового Комітету Андрій Холодов.
Холодов – близький товариш нардепа від «Опозиційного блоку «За життя» Віктора Медведчука. За даними програми «Схеми» дітей Холодова хрестила Оксана Марченко – дружина Медведчука.
Але головне, що Андрій Холодов є власником найбільшої мережі роздрібних точок продажу тютюнової продукції в столиці — «Т-кіоск».
Згідно повідомлень про вакансії на сайті work.ua, оператором мережі «Т-кіоск» є ТОВ «Лакшері Прайм». Згідно Youcontrol, директором і засновником «Лакшері Прайм» в держреєстрі вказаний Олег Дунаєвський.
Раніше Дунаєвський працював директором в компанії «Текам Плюс«, яка вказана, як офіційне місце роботи Андрія Холодова в його профайлі на сайті ВР. Сам Андрій Холодов на своїй сторінці в ФБ заперечує свою причетність до мережі «Т-кіоск»
Таким чином, правку впровадили два власника великих мереж роздрібної торгівлі тютюновими виробами: Олександр Сухомлин на заході країни, та Андрій Холодов – в Києві.
Як розповідають співбесідники БЦ, присутні на засіданні комітету, правку Сухомлина-Холодова підтримав голова фінансового комітету Данило Гетманцев, пославшись на схвальний відгук про неї міністра розвитку економіки Тимофія Милованова.
Які наслідки законодавчих змін
Наслідками впровадження таких змін стане те, що виробники вимушені будуть підняти ціни на сигарети до 10 грн вже у листопаді.
За встановлені надбавки для компаній Сухомлина і Холодова повинні будуть заплатити громадяни. За розрахунками експертів, в нових правилах річна маржа продавців цигарок складе близько $300 млн.
Встановлення великих націнок для приватних компаній не тільки суперечить правам на вільну підприємницьку діяльність, зокрема на право вільного ціноутворення, але і вбиває конкурентні умови роботи на ринку та вимагає виробників сигарет підвищити ціни.
На сьогодні близько 65% ціни сигарет становлять акцизний податок та ПДВ. Відповідно правкам, виробник має продавати дистрибютору за ціною не вище 80% максимальної роздрібної ціни сигарет.
Якщо забрати суму акцизу і ПДВ, то 15% ціни продукції мають покрити собівартість її виробництва, та ще й забезпечити хоч якусь прибутковість.
Легальні виробники сигарет в Україні – міжнародні компанії BAT, PMI, JTI та Imperial Tobacco – заявили, що впровадження фіксованої маржі для оптових постачальників і роздрібних продавців тютюнових виробів призведе до згортання виробництва сигарет в Україні.
Источник:biz.censor.